BABSKÉ RADY » Jak na myšitidu

To pěkné české pojmenování pochází skutečně od slova myš, a sice myš počítačová. Právě tato potvůrka totiž myšitidu způsobuje.

Vybírá si ktomu především něžnou dámskou ručku a má k tomu své důvody. Mužský organismus má bytelnější a rozsáhlejší svalový krunýř, zatímco tělesná schránka ženy je po této stránce vybavena mnohem úsporněji. Svaly tvoří oporu pro šlachy a vazivo, které obklopují. Když je tělo vystaveno námaze, nejprve se ozvou svaly, a pravda je, že namožený sval dáte dohromady mnohem snáze než bolící šlachy nebo vazivo.

myšMyšitida se projevuje jako bolest v zápěstí a záprstí, případně frekventovaného prstu, může vystřelovat i do ruky až k rameni. Bývá postižena pravá ruka, neboť ta s myší pracuje. Kdo to zažil, ví dobře, jak je nepříjemná a protivná a jak špatně se s tím něco dělá. Masírovat není co, protože v těchto oblastech je svalů opravdu pomálu, bolest se většinou těžko lokalizuje a špatně odeznívá. Ruka bolí při určitých pohybech, nikoli nepřetržitě, ale dokáže znemožnit manipulaci s běžnými předměty a zkomplikovat denní život. Odkládá se domácí úklid, tu a tam to odnese nádobí, které z ruky vypadne, a špatná koordinace působí drobné ale neuvěřitelně otravné problémy. Ranní líčení se stává dobrodružstvím, které dlouho trvá a nemusí dopadnout uspokojivě, dveře odmykáte levou rukou a řešíte, jak budete druhý den absolvovat pracovní proces.

Na Myšitidu totiž nedostanete nemocenskou a  nefunguje ani tak, že by vás navštívila, zazlobila a zase spořádaně odkráčela. Naopak, ona spíš tak jako zaťuká na dveře, vy to necháte být, ona se hezky zabydlí a pak do vás zakousne své hlodáčky. V té chvíli už má šanci, že se stane vaší trvalou společnicí - tedy pokud nezavedete důslednou prevenci. To je totiž to jediné, čím se proti ní dá bojovat účinně.

Takže babská rada - jak na myšitidu?


Ruka potřebuje při práci s myší oporu - pořiďte si určitě podložku s měkkým polštářkem, o který se opírá zápěstí. Musí být opřeno tak, aby svaly na ruce nebyly nuceny trvale držet ruku v nepřirozené poloze a při práci s myší byly co možná uvolněné. Dále musí být dostatečně měkký, aby nebyl blokován krevní oběh v zápěstí
Nepodceňujte důležitost pohybu. Při práci s myší se sice zdánlivě nenamáháte, ale dochází k jiné nebezpečné situaci. Jemný pohyb prstu vyžaduje napjaté svaly. Déle trvající strnulá pozice způsobuje jejich křeč. Při práci průběžně protahujte prsty i ramena. Vstávat od stolu proto nemusíte, jde o to, abyste se aspoň kadých 15 minut na židli trochu zahýbali. Zní to možná legračně, ale kdo pracuje s počítačem, ví co to je, když se na práci soustředí - nevidí, neslyší, nejí nepije - a dvě hodiny sedí jako socha, aniž si je toho vědom.
Vyzkoušejte a naučte se používat klávesové zkratky - něteré pokyny počítači můžete zadávat i pomocí kombinace kláves. Držte se zásady, že každá taková kombinace, kteropu umíte automaticky použít je pro pravou ruku poklad. Nelitujte námahy a věnujte se tomu, abyste si klávesové zkratky dobře zapamatovali a zautomatizovali. Právě programátoři, kteří sedí u počítače mnoho hodin v plném tvůrčím soustředění, používají klávesové pokyny důsledně a mnohem raději než myš. Práce s klávesnicí je mnohem pohodlnější.
Pište všemi deseti. A pokud to neumíte, investujte do toho čas. Takto zacházíte s oběma rukama zdaleka nejlépe a vystavujete je nejmenší námaze. A píšete rychleji, tedy namáháte ruce kratší dobu při stejné výkonnosti.
Vyzkoušejte přehodit myš do levé ruky. Zpočátku to bude trochu komplikované, ale těžké to zdaleka není. A když vás pak ta pravá začne zlobit, jednoduše jí dopřejete odpočinek, aniž byste museli přestat pracovat. A to má nesporné výhody. Zejména, když vaši práci nikdo další neudělá a ona vás tak jako tak čeká.

Když už se myšitida ozvala:
Suché teplo na bolavou oblast. Ideální je gelový sáček, který si ohřejete v mikrovlnce. Když ho položíte na ruku a zakryjete látkou, teplo vydrží déle. Když bolí zápěstí, položte sáček na stůl a ruku si opřete o něj místo o podložku. I toto lze udělat a pokračovat v práci.
Pohybujte celou rukou, od ramene, kde pohybová dráha celé ruky začíná. Celou ruku si masírujte a když používáte mast nebo gel proti bolestem, vmasírujte do celé ruky.
Zkuste koňskou mast, zejména hřejivou, která vytahuje bolest. Koňská mast je silná, nejdřív si jí vyzkoušejte, jak jí pokožka snáší. Pokud ji aplikujete na místo, kde je tenká pokožka a hned pod ní kosti, může to hodně pálit. Jestli to není k vydržení, stačí opláchnout pod vodou, ale právě to pálení dělá divy.
Důsledně léčit, až potíže opravdu odezní.

Další alternativy jsou kostivalová mast, zábal z pískavice řeckého sena, a pochopitelně léky, které může předepsat a dávkovat pouze odborník. Ale pamatujte si, že jedinou skutečnou zbraní proti myšitidě je prevence, která je jen a jen na vás.

Autor článku: Dana Sklenářová

 

ZPĚT